fbpx
Zpět na články
05.01.2021

Charakter je stejně důležitý jako vzdělání a dovednosti

Mnoho náborářů se dnes stále řídí pravidlem „čím je uchazeč více vzdělaný a čím více praktických schopností má, tím je pro firmu ideálnější“. A to i přesto, že je na pohovoru zaujal někdo jiný.

usmívající se mladá Asiatka s papírem v ruce na pohovoru

Schopnosti nejsou všechno

Bohužel, takové případy se nedějí jen ve firmách s náborem většího množství zaměstnanců, kde není na pohovoru dost času si podrobně proklepnout každého kandidáta. V bitvě o pracovní místo tak častokrát uspěje kandidát, jehož konkurenční výhodou je právě větší délka jeho životopisu. Vzdělání a dovedností jsou sice pro každého odrazovým můstkem pracovní kariéry, ale nejsou zárukou úspěchu. Právě charakter člověka je nejdůležitějším faktorem, který má za následek to, že dva lidé se stejným vzděláním mohou pro vaši firmu znamenat diametrálně odlišný přínos. Úspěch spočívá ve skloubení praktických dovedností a nabytého vzdělání s těmi správnými charakterovými rysy kandidáta, jeho hodnotami a názory.

Všímejte si povahové rysy

Mnoho náborářů při pohovoru neklade dostatečný důraz na osobnost uchazeče. Tak se může stát, že přijatý kandidát sice skvělé ovládá počítačové schopnosti, ale kvůli své povaze naruší týmovou morálku, disciplínu na pracovišti a v konečném důsledku negativně ovlivní prosperitu firmy. Je důležité si na pohovoru všímat vlastností kandidáta, které vyplývají jednak z popsaných kariérních zkušeností, ale také ze samotného vystupování. Jednoduše tak můžete postřehnout, jak se kandidát chová ve stresových situacích, zda dokáže být vynalézavý, ohleduplný a mnoho dalšího. Každopádně nelze zapomínat na to, že každý člověk se dá zaškolit a postupem času dokáže dovedností získat. Nebojte se tedy někdy vsadit i na intuici.

Psychodiagnostika pro zaneprázdněné

Pokud vám záleží na lepším poznání kandidáta, ale nedostatek času vám při pohovoru neumožňuje dostatečně identifikovat jeho charakterové rysy, využijte psychodiagnostické testování. Takové testování umožňuje udělat i HR software RECRU, díky kterému můžete odhalit povahové klady a zápory uchazeče ještě před pohovorem. V RECRU si můžete vytvořit vlastní testy nebo využít externí psychodiagnostické testy, které prostě odešlete kandidátovi a do sekundy po jeho vyplnění ho RECRU automaticky vyhodnotí a poskytne přehledný výstup. Díky takovému sofistikovanému testování ušetříte až 3x více času a zbavíte se zdlouhavého manuálního vyhodnocování testů či zpracování výstupů. Dbejte při výběru na charakter a získejte výkonnější a spokojenější zaměstnance díky RECRU.

Recenze

Naše hodnocení na srovnávacích portálech.

5/5
5/5
Best value
95/100
5/5

Naši klienti