fbpx
Zpět na články
07.07.2021

5 trendů, které vám pomohou urychlit nábor po pandemii

Pandemie COVID-19 je bezpochyby největším hybatelem změn za poslední desetiletí. Zanechala viditelnou stopu ve světě náboru zaměstnanců a v řadě dalších odvětví. I když některé změny nejsou ideální, jiné nově zavedené postupy se osvědčily, díky svým výhodám získávají na oblibě a pravděpodobně budou u náborářů oblíbené i po skončení pandemie.

V nedávném průzkumu, kterého se zúčastnilo 500 personalistů, téměř 90 % z nich uvedlo, že v důsledku pandemie upravili svou náborovou strategii. Negativní dopady pandemie se projevily v podobě pozastavení přijímání zaměstnanců, rozpočtových škrtů a snižování počtu zaměstnanců a pohovorů. Náboráři byli nuceni od základu přebudovat své náborové postupy a najít komplexní řešení náboru, které by vyhovovalo současným podmínkám společnosti. A tak změny, jejichž adaptace by jinak trvala roky, postupně vytlačily zavedené postupy během několika měsíců.

Naštěstí se některé z nových metod, které byly zpočátku pro náboráře v počátcích krize obávanou výzvou, postupně ukázaly jako mnohem účinnější a díky zjednodušení a zrychlení náboru budou tyto metody pravděpodobně kralovat mezi trendy v oblasti lidských zdrojů, a to nejen v roce 2021.

 

1. HR v cloudu – práce odkudkoli

Přesun pracoviště z kanceláře do pohodlí domova přišel nečekaně a nepřipraveným způsobil mnoho komplikací. Pokud máte to štěstí, že jste si domů museli přenést pouze pracovní počítač a nemuseli jste trávit hodiny hledáním potřebných dokumentů v kartotéce, jste na tom docela dobře. Ale první příčka vám stále nepatří. Vítězi se tentokrát stali ti, kterým ke změně pracoviště stačil přístup k internetu, a to díky využívání cloudových personálních systémů. Největší výhodou je, že cloudový náborový systém umožňuje kdykoli a odkudkoli přistupovat k celému personálnímu oddělení – databázi, kontaktům, dokumentům nebo řízení jednotlivých fází výběrového řízení.

Cloudové řešení lidských zdrojů má samozřejmě i mnoho dalších výhod. Personální oddělení s více týmy lidí využívají tyto systémy především kvůli synchronizaci dat, ke kterým mají všichni členové přístup současně, zadávání nových informací do systému je rychlejší a méně náchylné k chybám než systém založený na Excelu. Vaše data jsou navíc v bezpečí a implementace nevyžaduje složité instalace, licence a další zbytečné investice.

Podle společnosti Indeed čeká téměř polovina uchazečů o zaměstnání na odpověď od zaměstnavatele déle než týden. Cloudový náborový systém poskytne vaší organizaci konkurenční výhodu, protože vám pomůže neztratit kontrolu nad tím, co se děje v náborovém procesu, díky přístupu odkudkoli, a umožní vám rychle reagovat na věci, které vyžadují vaši pozornost.

Dostaňte svou firmu zpět do hry s bleskovým náborovým systémem

 

2. Sociální nábor

92 % náborářů používá k hledání zaměstnanců sociální sítě
Sociální sítě se staly nedílnou součástí moderního života. Ještě větší aktivitu uživatelů zaznamenaly v období pandemie, kdy se staly jediným centrem pro setkávání a udržování kontaktů s rodinou, přáteli a okolním světem. Právě tento přesun života na sociální sítě motivoval personalisty k hledání zaměstnanců v těchto vodách. Z nedávných průzkumů vyplývá, že neuvěřitelných 92 % náborářů již v uplynulém roce upustilo od tradičních metod a k hledání zaměstnanců ještě dnes aktivně využívá sociální média.

Nábor prostřednictvím sociálních sítí má mnoho výhod. Je to například skvělý způsob, jak zvýšit povědomí o vaší značce. Personalisté samozřejmě ocení také možnost rychle prověřit profily potenciálních kandidátů, aby se ujistili, že se uchazeč na danou pozici skutečně hodí. Díky analytickým nástrojům mohou snadno shromáždit informace o publiku a následně oslovit přesně ty lidi, kteří by mohli mít o pracovní nabídku zájem.

Odhaduje se, že 87 % náborářů používá LinkedIn k vyhledávání nových talentů. Pro srovnání, 55 % používá Facebook a 47 % Twitter. LinkedIn je ideálním prostředím pro nábor na sociálních sítích, protože umožňuje náborářům upřesnit kritéria vyhledávání a najít kandidáty s konkrétními dovednostmi.

 

3. Videopohovory

20 % náborářů plánuje zařadit videopohovory jako trvalou součást své náborové strategie.
Osobní pohovory jako jedna z tradičních náborových praktik tu pravděpodobně zůstanou, ale mnoho náborářů právě během pandemie zjistilo, že osobní kontakt s kandidátem není nezbytný. Ještě v dubnu loňského roku 20 % náborových manažerů uvedlo, že by do své náborové strategie natrvalo zařadilo videorozhovory, které považují za stejně spolehlivou metodu jako tradiční pohovory.

Videopohovory představují revoluční řešení jak pro personalisty, tak pro uchazeče. Nevyžadují fyzický přesun, což šetří čas a rizika spojená s osobními pohovory a pomáhá společnostem snížit náklady na nábor. To ale není všechno. Podle většiny náborářů, kteří se zúčastnili průzkumu, je největší výhodou video pohovorů, ve srovnání s osobními schůzkami to, že umožňují snadněji odmítnout kandidáta a dříve ukončit proces pohovoru.

Důležitým faktorem při výběru videorozhovorů je také vhodný nástroj, který by měl být rychlý, spolehlivý a co nejméně technicky komplikovaný. Na trhu existuje mnoho aplikací, které vám umožní vést videohovory s kandidáty, ale nejjednodušším řešením je podle většiny tazatelů využít tuto funkci jako součást náborového systému, který vám umožní získat okamžitý přístup ke kontaktům, informacím o kandidátovi a spojit se s ním samotným.

 

4. Prediktivní výběr – záruka kvalitních zaměstnanců

Právě v době, kdy je trh práce plný nekvalifikovaných uchazečů o jakoukoli práci, je pro personální oddělení ideální asistent s umělou inteligencí, který by usnadnil rozhodování o náboru. Základem prediktivního výběru je analýza a výpočet procentuálního odhadu vhodnosti uchazečů pro obsazovanou pozici, aby vám software mohl nabídnout pouze úzký výběr nejvhodnějších kandidátů ze stovek uchazečů.

Prediktivní výběr pomáhá šetřit čas strávený tříděním žádostí, šetří čas strávený opakovanými pohovory s nevhodnými kandidáty a pomáhá zjednodušit a urychlit rozhodování v procesu náboru. Takové „síto“ integrované do náborového softwaru je v náborových kruzích stále oblíbenější a ceněnější, protože zajišťuje rychlost a zároveň pomáhá zvyšovat kvalitu náborového procesu výběrem nejkvalifikovanějších kandidátů, kteří přesně odpovídají kritériím obsazované pozice.

 

5. Automatizace náboru šetří nejen čas

Přicházející automatizační technologie postupně měnily svět náboru ještě před pandemií, ale teprve v obtížném období krize se plně projevila účinnost a využitelnost automatizace v této oblasti. Až 75 % náborářů tvrdí, že technologie budou v tomto roce a v následujících letech hrát v procesu náboru důležitou roli a že automatizace bude stále více využívána k zefektivnění náboru. Tento předpoklad se potvrdil již během první vlny pandemie, kdy mnoho personálních oddělení muselo přejít do úsporného režimu. Aby zvládli stejný objem povinností s menším počtem zaměstnanců, sáhli po náborovém softwaru, který je z globálního hlediska nejlevnější a nejefektivnější variantou.

Dnešní HR software již dokáže automatizovat různé procesy, což může výrazně zkrátit dobu náboru. Například HR software RECRU vám ušetří více než 30 % času jen díky integraci automatizovaných procesů. Umožňuje například zpracovávat životopisy bez nutnosti ručního zadávání dat, vytvářet databázi kandidátů bez vaší přítomnosti, kontroluje platnost GDPR, automaticky testuje vhodnost každého kandidáta pro aktuální výběrová řízení nebo umožňuje nastavit automatické reakce na odpovědi kandidátů, čímž zajišťuje PR pro vaši společnost.

 

Mluví o nás

 

Dostaňte svou firmu zpět do hry s bleskovým náborovým systémem

Recenze

Naše hodnocení na srovnávacích portálech.

5/5
5/5
Best value
95/100
5/5

Naši klienti